Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Už geriausią idėją, kaip užtikrinti vaikų saugumą internete, dovanos 20 tūkst. eurų

Socialinis verslas Lietuvos rinkoje pastaraisiais metais tampa vis aktualesne tema, tokį kurti ragina ir patyrę verslininkai, ir skirtingos organizacijos. Sąlygos kurti socialinį verslą šalyje labai palankios. Pavyzdžiui, geriausios idėjos, kaip užtikrinti vaikų saugumą internete, autoriams siūloma net 20 tūkst. eurų parama ir nuolatinės, nemokamos patyrusių specialistų konsultacijos. Tokį pasiūlymą potencialiems socialiniams verslininkams teikia didžiausias vaikų problemas išspręsti siekianti organizacija „Reach for Change“.

Tarptautinė organizacija „Reach for Change“ Lietuvoje aktyviai veikia jau ketverius metus – siekia užtikrinti šalyje augančių vaikų gerovę. Tam organizacija pasitelkia netradicines priemones: pasak vadovės Jurgitos Ribinskaitės-Glatzer, svarbi organizacijos veikla – kasmetiniai konkursai norintiems kurti socialinį verslą.

„Tai būdas rasti ir prisidėti realizuojant naujas idėjas, kaip padėti vaikams, nes pagrindinė mūsų misija – pasitelkus socialinį verslą ir inovacijas užtikrinti vaiko teises. Visapusiškai remiame lyderius, žinančius sprendimą, kaip pagerinti vaikų gyvenimą, – sako vadovė. – Kiekvieno konkurso metu išrenkame po tris nugalėtojus, visus juos apdovanojame nemokamomis specialistų konsultacijomis ištisus metus, o pačios geriausios idėjos autorių – dar ir 20 tūkst. eurų prizu.“

Organizacija jau prisidėjo prie dvylikos socialinių verslų sėkmingo realizavimo. Tarp jų – ir konkursą laimėjusio Nerijaus Buivydo įkurta Demokratinė mokykla, ir Eglės Jokužytės VšĮ „Verslas ar Menas“, ir Irmos Liubartienės emocinio intelekto ugdymo programa.

Atsigręžė į internetą

Šiuo metu organizacija kviečia dalyvauti ketvirtame konkurse, kurio tema – „Už ryšį, kuriuo galiu pasitikėti“. Konkurso temą padiktavo visuomenėje aktuali problema.

„Šių metų konkursas remiasi tarptautinės telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ atliktu tyrimu apie vaikų elgesį internete. Tyrimo metu buvo apklausti Baltijos šalyse ir Švedijoje gyvenantys vaikai. Rezultatai atskleidė, kad vaikai internete nėra saugūs. Lietuviai iš kitų išsiskiria patiriamų patyčių gausa, be to, jie nelabai suvokia, kokios grėsmės gali tykoti internete. Vaikai nemato nieko blogo, jei nepažįstamas suaugęs prašo atsiųsti savo nuotrauką ar net susitikti. Mums atrodo labai svarbu užtikrinti vaikų saugumą virtualioje erdvėje, tačiau į problemą žvelgiame plačiai“, – sako J. Ribinskaitė-Glatzer.

Aiškindama konkurso temą vadovė atkreipia dėmesį, kad pavojingą vaikų elgesį internete, neadekvatų santykį su kompiuteriais dažnai lemia santykiai šeimoje, palaikymo, taisyklių stoka, santykiai su bendraamžiais. „Ieškome sprendimų, kurie vaikų saugumą internete užtikrintų plačiąja prasme. Mums svarbus ne tik interneto ryšys, bet ir žmogiškasis ryšys. Vaikai turi suprasti, kad negalima susitikti su nepažįstamais suaugusiais žmonėmis, kad negalima tyčiotis ir panašiai“, – sako J. Ribinskaitė-Glatzer.

Vadovė pateikia tinkamų konkursui idėjų pavyzdžių: „Tarkime, tėvų švietimas – išaiškinimas, kokios taisyklės reikalingos, kokia galima neatsakingo elgesio internete žala. Arba vaikų mokymas, kaip pranešti apie internete patirtas patyčias ar pastebėtus pavojus. Kitas pavyzdys – mintis, kaip stiprinti tėvų ir vaikų ryšį. Mokslininkai sako, kad dažnai vaikai įninka į žaidimus, nes nesulaukia paramos namuose. Galbūt verta sukurti šeimos ryšius stiprinantį žaidimą?“

J. Ribinskaitė-Glatzer sako, kad priemonių idėjai realizuoti taip pat apstu: „Galime kalbėti apie programėles, atskiras sistemas, galbūt mokymus ir panašiai. Mes norime, kad realizuota idėja būtų tvari, ir socialinį verslą sukūrę žmonės galėtų iš jo gyventi. Vadinasi, „lauko reklamų sprendimas“ netinka.“

Ką daryti su 20 tūkst. eurų?

Šiais metais „Reach for Change“ taip pat apdovanos trijų socialinio verslo idėjų autorius, o pačiam geriausiam įteiks „Tele2“ įsteigtą 20 tūkst. eurų prizą. Ši parama bus skirta socialinio verslo idėjos realizavimui.

„Dažnai suteikiant finansinę paramą iš idėjos autorių reikalaujama ginkdie nenukrypti nuo plano, nes kitu atveju paramos netenkama. Savo ruožtu mes suteikiame nugalėtojui pilną laisvę reaguoti pagal situaciją. Suprantame, kad kiekvieną idėją reikia testuoti, kad jei kažkas nepavyksta, ją galima pakeisti tam, kad būtų pasiektas rezultatas. Suteikdami paramą mes žvelgiame lanksčiai. Galbūt nugalės vienišos motinos idėja, ir tam, kad ji ją realizuotų, reikia samdyti auklę vaikams? Suprantama, kad tai irgi investicija dėl verslo, todėl net ir auklei galima sumokėti iš laimėtų lėšų. Mes siekiame rezultato, bet neketiname reguliuoti procesą – tik sekame progresą“, – sako J. Ribinskaitė-Glatzer.

Teikti paraiškas šių metų konkursui visi norintys kviečiami iki lapkričio 11-osios. Konkurso nugalėtojai bus išaiškinti lapkričio 22-ąją.

Jurgita Ribinskaitė-Glatzer
organizacijos „Reach for Change“ vadovė Lietuvoje