Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Svetainės apšvietimas: kiek ir kokių šviestuvų reikės?

Dažnai įsirengiant apšvietimą iškyla klausimas kodėl vienoms patalpoms pakanka šviestuvų su 2000Lm šviesos srautu, o kitoms reikia šviestuvo su du, o kartais net ir kelis kartus didesniu šviesos srautu? Kaip teisingai suskaičiuoti kiek šviestuvų reikės skirtingoms zonoms apšviesti? Kiekvienos patalpos apšvietimas yra individualus, tad norint teisingai pasirinkti turėsite arba konsultuotis su apšvietimo profesionalais arba pritaikyti pagrindines apšvietimo planavimo taisykles.

Pats paprasčiausias skaičiavimo būdas, padėsiantis išsiaiškinti kokio šviesos srauto reikės Jūsų patalpos apšvietimui – liumenų metodas, kuris yra išreiškiamas formule:

Šviesos srautas X =  lx * kv. m.

Nors supaprastinta formulė atrodo labai paprasta, nes tereikia išmatuoti kambario plotą ir padauginti jį iš rekomenduojamo liuksų skaičiaus patalpose, tačiau tai tik vienas iš aspektų kaip apskaičiuoti reikiamą apšvietimą idealiomis sąlygomis.

Planuojant apšvietimą svetainėje rekomenduojama rinktis pagrindinį ir zonojuomą apšvietimą. Pagrindinis apšvietimas puikiai tiks priimant svečius ar tvarkant namus, o zonavimas pasitarnaus norint kambariuose sukurti romantišką prieblandą. Taigi, kaip sužinoti kiek ir kokių šviestuvų prireiks pagrindiniam ir zoniniam?

Planuojant pagrindinį apšvietimą, pirmiausia turite nuspręsti kokio ryškumo apšvietimo norėsite patalpoje. Dažniausiai papkankamai ryškiam apšvietimui rekomenduojama 300Lx apšvieta, būtent tokio ryškumo apšvietimas yra mokylose. Tačiau, jei manote, kad tokio ryškumo apšvietimo Jums per daug, rinkitės kiek mažesniu skaičius. Nusprendę kokio ryškumo apšvietimą rinksitės, turite tiksliai paskaičiuoti svetainės plotą. Pagrindiniam apšvietimui reikės viso ploto. Tarkime, kad svetainės plotas yra 25m2 ir norimas pakankamai ryškus apšvietimas, tai šviesos srautas turės būti:

Šviesos srautas X = Y lx * Z kv.m = 300 lx * 25 kv. m. = 7500 Lm

Pasinaudojus šia supaprastinta formule gauname, kad prireiks mažiausiai 7500Lm šviesos srautą skleidžiančių šviestuvų. Renkantis šviestuvus reikėtų nepamiršti, kad LED šviestuvai sensta ir jų skleidžiamas šviesos srautas mažėja, tad geriau prie gauto liumenų skaičiaus prisidėti 20-30% atsargos, kad svetainėje šviesos pakaktų ir po kelių metų. Taigi konkrečiai šiuo atveju geriau rinktis šviestuvus, kurie skleidžia 9000Lm šviesos srautą. Taip pat renkantis šviestuvus, reikės įvertinti svetainės interjerą, sienų spalvas bei kaip aukštai bus kabinami šviestuvai. Jeigu svetainės spalva šviesi ir šilta (balta, gelsva, rusva ir kt.), o patalpos aukštis standartinis, tai 9000Lm apšvietimo tikrai pakaks, o šviestuvus rekomenduojama išskirstyti tolygiai po visa kambarį. Tačiau jei svetainės spalva tamsi, o šviestuvai bus kabinami aukštai Jums reikės rinktis šviestuvus, skleidžiančius didesnį šviesos srautą, nes tamsios spalvos sugeria šviesą. Tamsiuose kambarariuose rekomenduojama rinktis šviestuvus turinčius bent 11800Lm, tačiau kuo tamsesnis kambarys, tuo didesnio šviesos srauto reikės. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad negalime tikėtis tolygaus apšvietimo pakabinę vieną šviestuvą svetainės centre. 25m2 kambaryje reikėtų bent keturių šviestuvų, jiems gautą šviesos srautą reikėtų padalinti maždaug polygiai. Šviestuvus rekomenduojama kabinti vienodu atstumu tarpusayje ir nuo sienų. Jeidu Jūsų svetainės forma yra pailga, tai šviestuvus rekomenduojama kabinti į vieną eilę, tokiu atveju užtektų ir trijų šviestuvų su tokiu šviesos srautu, kokį paskaičiavote.

Deja, bet tas pats paskaičiavimo būdas netiks, jei norėsite suskaičiuoti kiek šviestuvų reikės zoniniam apšvietimui. Tokiam apšvietimui ryški šviesa yra visiškai nereikalinga, norisi daugiau šešėlių, jaukios prieblandos. Iš pradžių viskas atrodo labai paprasta, juk galime skaičiuoti viską taip pat kaip pagrindiniam apšvietimui tik vietoj 300Lx rinktis mažesnį liuksų skaičių, pavyzdžiui 100Lx. Iš pažiūros sprendimas atrodo geras, nes mažiau apšvietos sukurs blankesnį apšvietimą. Tačiau tai nėra teisa, nes mažesnė apšvieta sukurs prieblandą, kuri nebus jauki. Tokioje priebalndoje nėra patogu vakarieniauti, nes tiesiog ryškiai nematysite daiktų, atsiras įtampa, kad galite kažką užkliudyti ir išlieti. Taigi ką daryti, kad apšvietimas būtų jaukus?

Zoniniam apšvietimui reikia išsklaidyti erdvę, ten kur būnate, apšvietimas gali būti ryškus ir siekti 300Lx, tačiau kitose kambario erdvėse apšvietimas turi sukurti šešėlius, prietemą. Būtent toks apšvietimas sukurs jaukią, romantišką nuotaiką, bus patogus vakarieniavimui ar bendravimui su draugais. Tokiam apšvietimui gali užtekti ir vieno šviestuvo, pakabinto virš stalo. Šviestuvas sukurs jaukią šviesos salą, o kitos kambario dalys liks prieblandoje. Taigi kokio šviesos srauto reikės tokiam apšvietimui?

Imkime, kad mums tinka pakankamai ryški, 300Lx apšvieta stalo paviršiuje, taigi reikės skaičiuoti kiek liumenų reikės stalo paviršiui, bet ne visam kambariui apšviesti, todėl turėsime imti tik stalo plotą. Tarkime, kad talo plotas 2m2, tada reikalingas šviesos srautas apskaičiuojamas pagal formulę:

Šviesos srautas X = 300 lx * 2 kv. m. = 600 Lm

Įvertinus šviestuvų senėjimą ir pridėjus 20% atsargai, geriausia rinktis šviestuvą, kuris skleis 720Lm šviesos srautą. Tokio šviestuvo puikiai pakaks, jei staltiesė ant stalo bus šviesi, o šviestuvą kabinsite žemai, tačiau, jei norėsit šviestuvą kabinti aukštai ar mėgstate tamsių spalvų staltieses, Jums prireiks šviestuvo su bent 1000Lm šviesos srautu.

Kaip matote visai nesunkiai galime įvertinti kiek ir kokių šviestuvų reikės sukurti ryškiam pagrindiniam apšvietimui ar jaukiam zoniniam. Tas pats liumenų principas tinka ir kitų kambarių apšvietimo paskaičiavimui. Svarbiausia tinkamai įvertinti norimą apšviesti patalpos plotą, sienų spalvas, aukštį, kuriame bus kabinamas šviestuvas.