Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Drakonas rekomenduoja

Jau įprasta, kad kiekvienų metų pradžioje prognozuojama, kas bus tais metais. Prognozuojama pagal Zodiako ženklus, pagal gimimo metus, pagal ūgį, svorį ir kraujo grupę. Prognozuoja ekonomistai, analitikai, ministrai ir kas tik netingi. Nauji metai – naujos viltys.

alt

Jei į horoskopo neišsipildymą galima numoti ranka, su prognozėmis dėl investavimo kiek sudėtingiau. Net labai sudėtinga. Investavimo prognozės yra visai nedėkingas dalykas. Gali kiek tik nori šaukti, kad „bankų akcijos brangs“, vis tiek ateis kokia nors bendros valiutos zonos krizė ar bankrutuos eilinis snoras ir… bankų akcijų kainos čiuoš žemyn visame pasaulyje.

Taip gali atsitikti su bet kokia akcija, su bet kokiu instrumentu. Štai pati reikšmingiausia praeitų metų „juodoji gulbė“ – vyriausybių vertybiniai popieriai (obligacijos) yra nesaugūs! Ir tokie nesaugūs, kad net vienas bankas – na, ne pats didžiausias – ėmė ir bankrutavo. Taip taip, tai „MF Global“ bankas. Jau buvęs jo vadovas Jon S. Corzine „paprasčiausiai nežino, kur yra 1,2 mlrd. klientų dolerių.“ Ir šis žmogus yra kandidatas šiais metais pakeisti JAV iždo sekretorių Timothy Geithnerį. Štai kur tikrai „juodoji gulbė“ laukia JAV piliečių: „Aš paprasčiausiai nežinau, kur dingo trilijonas mokesčių mokėtojų dolerių.“

Kita prognozavimo savybė yra ta, kad labai sunku atsispirti šiai pagundai. „Prognozuoju, vadinasi, egzistuoju!“ Kodėl gi nepabandžius…

Prisidedu prie bendraminčių choro, kad akcijos šiais metais yra vienas geriausių investavimo instrumentų. Pirmiausia dėl likvidumo. Antra, dėl nesudėtingo pasiekiamumo. Bet štai kokios tai galėtų būti akcijos, nuomonės išsiskiria. Čia prognozavimo arkliuką geriau stabdyti. Ne tik mums, bet ir patiems investuotojams.

Praėję metai pakišo koją ne vienam prognozavusiajam. Ypač dėl bankinio sektoriaus akcijų. Išties tada mažai kas abejojo dėl išlikusių bankų patrauklumo ir jų atsigavimo artimiausiu metu. Bet, kaip parodė laikas, dar toli gražu ne visi bankai išsivalė „toksinius“ balansus, ne visi bankai perėjo reabilitacijos procedūras. O čia dar neišsprendžiamos Europos problemos ir itin žemos palūkanų normos. Kam kreditoriams vargti dėl finansavimo, kai rizika didelė, o grąža maža? Tad jei bankai šiais metais ir turės pelno, nebūtinai labai įspūdingo.

Šiais metais saugiausia investicija galėtų būti išrankumas. Ne įžvalgumas ar gebėjimas nuspėti, kas kur kils ar kris. Užuot bandant nuspėti ir prekiauti gana komplikuotoje makroekonominėje situacijoje, Drakonas investuotojams rekomenduoja investuoti vaižgantiškai. Ieškoti tokių „perliukų“ tarp akcinių bendrovių, kurie ir pelenuose žiba.

Fundamentalioji analizė niekur neprapuolė. Įmonių finansinių ataskaitų skaitymas vėl grįžta į madą. O ko jose ieškoti? Visko, kas tik leistų kompanijai išgyventi sunkiais laikais, kokie buvo 2008–2009 m. ar kokiais gal net dar sunkesniais gali tapti šie metai. O čia jau nelygu, kokio sektoriaus yra bendrovė, kurioje šalyje ji plėtoja veiklą ir t. t. Ir reikia pastebėti, kad tokių bendrovių akcijos per kritimus ne tik stipriai laikosi, bet dar ir teigiamą grąžą gali generuoti.

Jei nenorite investuoti į JAV ar Europos (ne periferijos) bendrovių akcijas, galima bandyti praplėsti investavimo horizontus. BRIC jau visi daugmaž žino. Dėl šios abreviatūros šiais metais nuomonės skiriasi. Vieni nostalgiškai dar vis žiūri į šią pusę, kiti jau seniai „nurašė“. Tačiau ir be šios krypties atsirado kitokių: CIVETS (Kolumbija, Indonezija, Vietnamas, Egiptas, Turkija, Pietų Afrika), MINT (Meksika, Indonezija, Nigerija, Turkija). Manau, apie šias šalis jau esate girdėję ir ne kartą. Investiciniame kontekste, žinoma…

Nustojus auksui akinamai spindėti, investuotojų šarkų dėmesys krypsta į kitus blizgučius. Tad deimantams šiais metais žadami itin geri metai. Jie tikrai visur žiba.

Na, o jei šiais metais investuotojų kelyje pasitaikys tik baltos gulbės ir viskas bus gerai, tai perkame viską, kas tik po ranka pasitaiko, ir laikome.

 Savaitraštis „Ekonomika.lt“

 

Kretingos.info