Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Ar reikia iš naujo registruoti santuoką, jeigu prieš 20 metų tuokeisi tik bažnyčioje?

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Klausimas:

1995 m. mes su vyru susituokėme tik bažnyčioje. Neseniai spaudoje perskaičiau, kad esą reikia iš naujo registruoti šią santuoką. Ar taip yra iš tiesų?

Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis

1992 metais įsigaliojusi Lietuvos Konstitucija pripažino bažnytines santuokas, o 2001 m. liepos 1 d. įsigaliojo naujasis Civilinis kodeksas, reglamentuojantis bažnytinių santuokų pripažinimą. Nuo 2006 m. šios santuokos, sudarytos 1992-2001 m., buvo įtraukiamos į apskaitą vadovaujantis teisingumo ministro įsakymu. Tačiau nuo 2014 m., kai Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nusprendė, kad tokie teisiniai santykiai turi būti reglamentuoti įstatymu, šios santuokos prieš valstybę nebuvo pripažįstamos. Asmenys, nespėję sutvarkyti minėtu laikotarpiu sudarytos bažnytinės santuokos pripažinimo formalumų iki Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimo dienos, dabar tai vėl gali padaryti.

Pastebėtina, kad valstybės požiūriu asmenys, sudarę tik bažnytinę santuoką, laikomi susituokusiais tik tokiu atveju, jeigu apie jų sudarytą bažnytinę santuoką valstybė yra tinkamai informuota. Ši procedūra vadinama bažnytinės santuokos įtraukimu į apskaitą. Jums reikėtų kreiptis į to miesto civilinės metrikacijos skyrių, kurio veiklos teritorijoje yra bažnyčia, kurioje tuokėtės. Jums reikėtų pateikti bažnytinį santuokos dokumentą.

Tai turėtumėte padaryti iki 2016 m. gruodžio 31 d.

Iki minėtos datos įtraukę bažnytinę santuoką į apskaitą sutuoktiniai bus laikomi susituokusiais nuo tos dienos, kai faktiškai vyko bažnytinė santuokos ceremonija. Jei vienas iš sutuoktinių bus miręs, ši santuoka vis tiek bus pripažįstama įrašius atkuriamąjį santuokos sudarymo įrašą.

Nuo 2017 m. sausio 1 d. tvarka keisis: į apskaitą bažnytinę santuoką bus galima įtraukti tik abiem sutuoktiniams esant gyviems. Be to, sutuoktiniai bus laikomi susituokusiais ne nuo bažnytinės santuokos ceremonijos dienos, o nuo tos datos, kurią jų santuoka bus įtraukta į apskaitą.

Santuokos įregistravimo faktas yra labai svarbus sprendžiant paveldėjimo klausimus, kuomet vienas sutuoktinių yra miręs.

Todėl patarčiau žmonėms, 1992-2001 m. registravusiems santuoką tik bažnyčioje ir tiksliai neprisimenantiems, ar kreipėsi į civilinės metrikacijos įstaigas dėl šios santuokos įtraukimo į apskaitą, pasitikrinti, ar Gyventojų registre yra įrašyti teisingi duomenys dėl santuokos sudarymo.

Tai galima padaryti pasinaudojus elektroninės bankininkystės identifikavimo priemonėmis ir prisijungus prie e. valdžios portalo: asmenys matys, kokie duomenys apie šeiminę padėtį yra saugomi Gyventojų registre. Taip pat galima kreiptis ir į civilinės metrikacijos įstaigas, kuriose, pateikę asmens dokumentus, galite sužinoti šią informaciją.

Taip pat noriu priminti, kad nuo 2012 m. birželio 1 d. apie bažnyčiose sudarytas santuokas civilines metrikacijos įstaigas informuoja patys dvasininkai.

Šiame atsakyme pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturėtų būti vertinama kaip oficialus teisės aiškinimas ar konkrečiu atveju priimtas sprendimas.

Daugiau informacijos teisinio švietimo klausimais ieškokite Teisingumo ministerijos interneto svetainėje http://www.tm.lt/klausimai/duk